Wiatr wiatrowi nie równy - wiatr rzeczywisty, własny i pozorny

Wiatr wiatrowi nie równy - wiatr rzeczywisty, własny i pozorny

W ostatnim artykule opowiedzieliśmy sobie jak ważne dla żeglarzy jest ?czytanie? wiatru i jak bardzo ta wiedza jest ważna. W tym artykule dowiemy się, że na łódkę działa więcej, niż jeden wiatr.

Spróbuj sobie wyobrazić jazdę na rowerze w bezwietrzny dzień. Jadąc coraz szybciej czujesz na twarzy wzrost siły wiatru, a przecież dziś nie wieje. No właśnie, czujesz wiatr własny W, spowodowany Twoim ruchem. Inna sytuacja - stojąc na dworze, tym razem we wietrzny dzień, odczuwasz wiatr rzeczywisty R. To on jest zapowiadany w prognozach pogody.

Teraz zlepmy wszystko w całość. Skoro łódka się porusza, to na pewno w skutek działania wiatru rzeczywistego. Analizując dalej, skoro łódka się porusza, to w skutek tego ruchu powstaje również wiatr własny. A przecież czujemy tylko jeden wiatr - wiatr pozorny P będący wypadkową wiatru rzeczywistego i własnego.

Rys. 1. Wiatr pozorny na różnych kursach. [1]

Zapamiętaj! Kierunek wiatru określamy zawsze według wiatru rzeczywistego, natomiast żagle ustawiamy według wiatru pozornego.

Zauważ pewną ciekawą sytuację. W kursie fordewind wiatr pozorny będzie prawie nieodczuwalny, ponieważ wicher własny i rzeczywisty się prawie znoszą. Oznacza to, że możesz nie zauważyć wzrostu prędkości wiatru rzeczywistego, a tym samym przeoczyć moment, w którym powinieneś zarefować żagle (zmniejszyć ich powierzchnię), przechodząc do żeglugi w bajdewindzie.

Teraz już wiesz na temat wiatru wszystko. Niedługo dowiemy się, jakie siły na żaglach wytwarza wiatr, czyli dlaczego łódka płynie w pożądanym kierunku.


[1] Z. Klimczak, Żeglarz Jachtowy teoria i praktyka, Psychoskok 2010
Obraz wyróżniający pochodzi ze strony https://en.wikipedia.org/wiki/Wind_direction